Hizmetlerimiz

Klima tamir bakım hizmetleri

Sunduğumuz Hizmetler

Teknik Servis

Tamir Bakım Montaj Hizmetleri

Özteknik klima ve Enerji Sistemleri olarak müşteri talebine göre her marka klima ve beyaz eşya sistemleri üzerine hizmet vermekteyiz. Ayrıca servisine ulaşamadığınız ( X ) marka cihazlarınızın da servislik hizmetini yapmaktayız.

Fan Coil

Fan coilli sistem mutlaka bir soğutma grubu ile birlikte kullanılır. Yazın soğutma grubunun ürettiği soğuk su, kışın ise sıcak su kazanının ürettiği sıcak su fan coiliçersinden geçerek mahallerde ısıtma ve soğutma sağlanır. Fan coil’lerin 4 borulu modelleri ile aynı anda bir mahaldeki fan coil ısıtma yaparken, diğer mahaldeki fan coil soğutma yapabilmektedir. Fan coil ‘ler günümüzde split klima estetiğinde ve modellerinde üretilmektedir. Fan coil ‘lerin yer, duvar, tavan, salon, kanallı tipleri kullanılmaktadır. Fan coiller gizli veya kendinden kabinli olabilmektedir

Hassas Klima

Kullanım iklim şartları dar bant aralığında olan, hem sıcaklık hem nemin birlikte ve hassas kontrol edildiği yerlerde hassas klima cihazları kullanılır, hassas klimalar bazen laboratuarkliması olarak da adlandırılır. Hassas klimalar nem verme, nem alma, ısıtma, soğutma ve filtrasyon fonksiyonlarının hepsini de bünyesinde barındırır. Hassas klimalarda bu fonksiyonlardan birkaçı birden aynı anda çalışabilir. Laboratuar klimalarının hava debisi standart klimalardan daha yüksektir. Laboratuar klimalarının üflemeleri alttan yada üstten olabilir. Hassas klima kullanılacak hacimde mimari detaylar da önemlidir.  Hacim küçükse mutlaka çift kapı kullanılmalıdır. Hassas klimalar genellikle kanal bağlantılı olarak kullanılır. Hassas klimalar çoğu zaman günde 24 saat, yılda 365 gün durmaksızın çalışır.

Paket Tip

Cihaz iç ve dış ünite olmak üzere 2 parçadan meydana gelir. Rooftop’a göre dezavantajı iç ve dış ünite arasında bakır boru tesisatı çekilmesi olup, avantajı ise binanın içinden dışına kanal giriş ve çıkışı gerektirmemesidir. Hava kanal miktarından tasarruf sağlar.

Pano Kliması

Panoların aşırı yükten dolayı ısınmaları nedeniyle imalatçısının öngördüğü şartlara soğutulmaları gerekir. Bu amaçla panoların kapağına monte edilen pano klimaları kullanılabileceği gibi, çok sayıda panonun bulunduğu bir yerden söz ediliyorsa bu durumda ortamı soğutmak ve bu soğukluğun panoların fanları marifetiyle pano içinde sirküle etmesi gerekir. Bilhassa çelik endüstrisi, telekomünikasyon sektörü gibi bazı işletmelerde yaz ve kış soğutmaya ihtiyaç görülür.

Isı Geri

Havalandırmanın genel prensibi olan egzoz havasına karşılık taze havanın transfer edilmesi işini birlikte çözerken, egzoz edilen havanın üzerindeki kışın sıcak, yazın soğuk enerjinin taze havaya yüklenmesi işini bu cihazlarla sağlayabiliriz. Isı geri kazanım cihazları yaklaşık %50 verimle çalışırlar. Isı geri kazanım cihazları yatay olduğu gibi dik olarak da monte edilebilir. Isı geri kazanım cihazları egzoz miktarının fazla olduğu yerlerde enerjiden tasarruf sağlamaktadır. İhtiyaca göre muhtelif kapasiteleri bulunmaktadır. VRF sistemlerle birlikte kullanılan modelleri olduğu gibi ayrıca kendi içinde soğutma çevrimi bulunan yani ısıtma / soğutma yapabilen modelleri de vardır

Klima Santr.

Bir merkezi klima sistemidir. Klima santrali tarafından klimatize edilen hava, kanallar ile gerekli mahallere üflenir. Üfleme havası bazı sistemlerde tekrar toplanır, dönüş havası ile belli oranda karıştırılabilir ya da %100 taze hava
kullanılabilir.

Hava kanalları kullanım yerine ve amacına göre galvanizli, alüminyum, paslanmaz saçtan, tekstil malzemeden (kumaş kanal) ; yuvarlak, oval yada dörtgen kesitte imal edilirler. Hava kanallarına gerekli yerlerde değişik boya türleri tatbik edilir.

Klima sisteminde hava kanalları içten veya dıştan, ısı ve ses yalıtım amacıyla
muhtelif malzemeler ile izole edilir. İzolenin gayesi ısı kaybına ve kanalarda
terlemeye engel olmaktır. Akustik endişenin olduğu yerlerde cihaz giriş ve
çıkışında susturucu kullanılabilir.

Klima santralleri bünyelerinde aspiratör, egzost, filtre, karışım, ısıtıcı, soğutucu, nemlendirme ve vantilatör hücrelerini bulundururlar.

Klima santralleri genellikle galvanizli saç ile imal edilirler. İçlerinde muhtelif
çeşitlerde iskelet sistemi mevcuttur. Klima santral gövdesi çift kat sacın
arası poliüretan şarjlıdır. Kapaklarda uygun fitiller ile sızdırmazlık temin
edilmektedir.

Isıtıcı ve soğutucu serpantin bakır boru ve alüminyum fin kanatlıdır. Filtreler kullanım alanına göre değişik hassasiyetlerde seçilmektedir. Ameliyathaneler, temiz odalar vb. hassas ortamlarda hijyenik tip klima santrali kullanırken, üfleme noktasında % 99,9999 a varan hassasiyetlerde hepa filtreler
kullanılabilmektedir.

Klima santrallerinde ısıtma, soğutma, nemlendirme, filtrasyon ve taze hava oranı için muhtelif otomasyon elemanları kullanılır. Otomasyon elemanları kullanıldığı yere göre elektrikli veya pnömatik olabilir. Frekans kontrollü fan motoru kullanarak enerjiden tasarruf sağlarken, optimum verimi yakalayabiliriz.

VRV / VRF

VRV sistemler / VRF sistemler geçtiğimiz yüzyılın sonlarında Japonya’da başlayıp dünyaya yayılan bir teknolojidir. VRV sistemin dilimizdeki karşılığı değişken gaz debili sistemdir. VRF sistem split klimanın gelişmiş versiyonudur. VRF sistemde her iç ünite için bir dış üniteye gerek kalmaz. VRF sistemde dış üniteler çok daha uzak mesafelere taşınabilir. VRF sistemler inverter teknolojisini kullandığı için enerjiden tasarruf, dekorasyonda kolaylık sağlar. VRF sistemlerin maliyetleri split klimaya göre daha yüksektir. VRF sistemlerde müşterek kullanımda, her kullanıcının çektiği enerji pay ölçer ile tespit edilebilmektedir. VRF sistemlerde bir ünite ısıtma yaparken diğeri soğutma yapabilmektedir. VRF sistemlerde kontrol panelinden her ünitenin fonksiyonları kontrol ve kumanda edilebilmektedir.